× HAKKINDA
ICOMOS Yönetim Üye ve Uzman Veritabanı 18 NİSAN Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü Linkler İletişim
KOMİTELER
Uluslararası Bilimsel Komiteler Uluslararası Komiteler Türkiye Üyelikleri Ulusal Bilimsel Komiteler
ETKİNLİKLER
Ulusal Etkinlikler Uluslararası Etkinlikler 18 Nisan Etkinlikler
DUYURULAR TÜZÜKLER
ICOMOS Tüzükleri Diğer Uluslararası Bildirgeler
BİLDİRGE VE RAPORLAR
Bildirgeler Raporlar
YAYINLAR DÜNYA MİRAS ALANLARI
Dünya Mirası Listesi'nde Türkiye Türkiye Dünya Mirası Geçici Listesi
Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi Türkiye Milli Komitesi
International Council on Monuments and Sites
Ana Sayfa > Duyurular > PROF. DR. ZEYNEP GÜL ÜNAL, ICOMOS ULUSLARARASI BAŞKAN YARDIMCISI SEÇİLDİ. Kutluyoruz!
DUYURULAR
PROF. DR. ZEYNEP GÜL ÜNAL, ICOMOS ULUSLARARASI BAŞKAN YARDIMCISI SEÇİLDİ. Kutluyoruz!
Duyuru Tarihi: 21.12.2020
PROF.DR. ZEYNEP GÜL ÜNAL, ICOMOS ULUSLARARASI BAŞKAN YARDIMCISI OLDU
 
 
Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS)’un 3-16 Aralık 2020 tarihlerinde gerçekleşen 20. Genel Kurulu kapsamında yapılan Uluslararası Yönetim Kurulu seçimlerinde, ICOMOS Türkiye Milli Komitesi üyesi Prof. Dr. Zeynep Gül Ünal, ICOMOS Başkan Yardımcısı seçildi.
 
Pandemi koşulları nedeniyle çevrimiçi düzenlenen genel kurul ve seçimler sonucunda, 36 aday içinden 496 oyla en yüksek dördüncü oy sayısını alan Prof. Dr. Ünal, bir önceki dönemde de Uluslararası Yönetim Kurulu’nda yer almış, Hindistan’ın Yeni Delhi kentinden yapılan 19. Genel Kurul’da Türkiye’den seçilen ilk Yönetim Kurulu Üyesi olmuştu. Prof. Dr. Ünal’ın ICOMOS Türkiye adına Başkan Yardımcısı adaylığı Belçika Milli Komitesi tarafından önerilerek, İrlanda, Belçika, İspanya, Portekiz, Pakistan, Tayvan, Ürdün ve İsrail Milli Komiteleri tarafından da yazılı olarak desteklendi.
 
Uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olarak 1965 yılında kurulan ICOMOS, 10.546 kişisel ve 271 kurumsal üyesiyle dünyanın önde gelen kültürel miras koruma uzmanları örgütüdür. Aynı zamanda Dünya Miras Sözleşmesi’nin uygulanmasında UNESCO’nun resmi danışma organıdır.
 
Önümüzdeki üç  yıllık dönemde, ICOMOS’un dünyanın beş kıtasına yayılan 100’ü aşkın milli komitesi, 29 uluslararası bilimsel komitesi ve 6 uluslararası çalışma grubunun çalışmalarını koordine edecek, örgütün uluslararası politikalarını yönlendirecek olan Uluslararası Yönetim Kurulu’nda, çeşitli bölgeleri temsil eden 20 kültür mirası koruma uzmanı görev yapıyor. 2020-23 döneminde ICOMOS Uluslararası Başkanı, Belçika Milli Komitesi’nden Portekiz asıllı Teresa Patricio, Genel Sekreter Kanada Milli Komitesi’nden Venezuela asıllı Mario Santana Quintero, Sayman ABD Milli Komitesi’nden Pamela Jerome olacak. Seçilen beş Başkan Yardımcısı ise, Türkiye’den seçilen Zeynep Gül Ünal ile birlikte, Brezilya’dan Leonardo Castriota, Estonya’dan Riin Alatalu, Mali’den Alpha Diop ve Çin’den Bo Jiang. Yönetim Kurulu’ndaki genel bölgesel dağılım, Afrika bölgesinden bir (Mali), Asya-Pasifik bölgesinden yedi (Hindistan, Yeni Zelanda, Japonya, Avustralya, Çin, Güney Kore, Tayland), Avrupa bölgesinden sekiz (Belçika, Türkiye, İrlanda, Estonya, İsveç, Fransa, Yunanistan, Avusturya), Latin Amerika ve Kuzey Amerika bölgelerinden ise ikişer (Brezilya, Uruguay, Kanada ve ABD) üye şeklinde gerçekleşti. Teresa Patricio’nun seçilmesiyle, ICOMOS aynı zamanda ilk kadın başkanını seçmiş oldu.
 
Mimar Prof. Dr. Zeynep Gül Ünal, kültürel miras koruma ve afet yönetiminde uzmanlaşmaktadır. Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Mimarlık Bölümü Restorasyon Ana Bilim Dalı’nda öğretim üyesi ve YTÜ Tarihi Mirasın Korunması Araştırma Merkezi (TA-MİR) başkanı olan Ünal’ın araştırma alanları arasında kentsel koruma, kültür mirasının savaş ve afetlerde korunması ve mimari mirasın bilgi teknolojileri kullanımı ile belgelenmesi bulunmaktadır. Diğer görevleri arasında ICOMOS ICORP (Risklere Hazırlık Bilimsel Komitesi) Uluslararası Başkan Yardımcılığı (2019-), ICORP Türkiye kurucu başkanlığı (2011-), ICOMOS Türkiye Genel Sekreterliği (2014-19), UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Somut Kültür Varlıkları Komite Üyeliği (2018-) ve T.C. İçişleri Bakanlığı AFAD Danışma Kurulu Üyeliği (2020-) bulunmaktadır.
 
ICOMOS’un Başkan, Genel Sekreter, Sayman ve beş Başkan Yardımcısından oluşan sekiz kişilik Çekirdek Yönetim Kurulu (‘Bureau’) içinde yer almak, bir ülkenin uluslararası meslek camiasında prestijini, siyasi ağırlığını ve o ülkenin ve bölgesinin kültürel önceliklerinin gözetilmesini sağlaması açısından önemlidir. Türkiye Milli Komitesi, son yıllarda ICOMOS çevrelerinde saygı ve takdir gören, güçlü bir komite olarak öne çıkmıştır. Bunu sağlayan unsurlar arasında, Prof. Dr. İclal Dinçer başkanlığında ve Prof. Dr. Ünal’ın genel sekreterliğinde, İstanbul’da düzenlenen 2016 yılı Uluslararası ICOMOS Danışma Kurulu toplantısı, Dr. Ege Yıldırım’ın koordinatörlüğünde çalışan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Uluslararası Çalışma Grubu etkinlikleri (bunlar arasında 2017 İstanbul SKH toplantısı), yine Prof. Dr. Ünal’ın önderliğinde gerçekleşen ve Google Arts & Culture tarafından da yayınlanan, çeşitli ülkelerde (Nepal, Türkiye, Mali, Pakistan, Brezilya ve Hindistan) çatışma ve afet durumlarında kültür varlıklarının korunması ve toplumsal dirençlilik temalı belgesel projesi ‘ICORP on the Road’ projesi sayılabilir.
 
Prof. Dr. Zeynep Gül Ünal’ı yürekten kutluyor, Türkiye’yi yetkin temsili için teşekkür ediyor ve başarılı bir yönetim dönemi diliyoruz.
Copyright © 2018 ICOMOS Türkiye. Tüm hakları saklıdır
Adres
Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi
Restorasyon Anabilim Dalı Oda No. 205 Yıldız, Beşiktaş
34349 İstanbul TÜRKiYE
Eposta
icomosturkiye@gmail.com
icomos@icomos.org.tr
Telefon
+ 90 212 383 26 30