English   /   Türkçe
Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi Türkiye Milli Komitesi
International Council on Monuments and Sites
ICOMOS Açıklaması: Irak’taki Tahribatlar
ANASAYFA
ICOMOS Açıklaması: Irak’taki Tahribatlar

İnsanoğlunun gün geçtikçe artan adaletsizliğinin etkisiyle, dehşete düşme sınırlarının ötesine geçildiği bir dönemde, öfke ve korku tanımlarına meydan okuyan çok daha acımasız ve sert bir olay gerçekleşti: IŞİD tarafından yakın zamanda yayınlanmış, zalim cinayetler gösterisinin sergilendiği videoları, şimdi de Irak’ın evrensel değerdeki kültür hazinelerinin nedensiz tahribatı izliyor.
Gayet açık ki, bu videoların arkasında planlanan amaç şudur: sonu gelmeyen ve giderek sertleşen yayınlarla dünyayı sarsmaya devam etmek. IŞİD’in insanlığa karşı artan suçlarını yayınlama amacına istemeyerek de olsa cesaret verme riskine rağmen, ICOMOS; bireyleri, toplulukları ve ortak kültür mirasımız ile hafızayı, keyfi ve gayri meşru yok etme tehlikesine, karşı sessiz bir tanık olarak kalamaz. Basit bir ifade ile kınamak nafile bir hale gelmiştir ve işlenen vahşetlerin şiddeti karşısında yetersizdir. Ortak görevimiz mevcut bütün yöntemlerle bu çılgınlığı durdurmaktır.
Bu nedenle, ICOMOS; UNESCO Genel Başkanı Irina Bokova’nın, vahşiliğin derinlerine doğru inen sarmalına bir uluslararası topluluğun son verebilmesi ümidi ile, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne acil toplantı çağrısını tümüyle desteklemektedir.
Bize ulaşın
Bizi takip edin
Copyright © 2018 ICOMOS Türkiye. Tüm hakları saklıdır
Tel: + 90 212 293 13 00 / 2253
E-posta: icomos@icomos.org.tr