English   /   Türkçe
Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi Türkiye Milli Komitesi
International Council on Monuments and Sites
ICORP Türkiye Açıklaması
ANASAYFA
ICORP Türkiye Açıklaması

Irak’ın Musul kentinde yer alan Musul Müzesi ülkenin ikinci büyük müzesi olup, başta Akkadlar ve Asurlular Dönemi’ne ait olmak üzere Irak’ın birçok önemli kültür mirasına ev sahipliği yapmaktadır. Musul Müzesi 26 Şubat 2015 tarihinde hedef gözetilerek saldırıya uğramış; UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne 1985 yılında kaydedilen Hatra kentine ait büyük boyutlu heykellerin yanı sıra aralarında Nineveh Valiliği sit alanlarından da eserlerin yer aldığı birçok koleksiyon parçası saldırı sonucunda tahrip edilmiştir.
 
UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, kültür mirasının tahribi ve aynı zamanda bir çatışma anında kültürel, bilimsel ve dini öneme sahip eserlerin yasadışı ticaretiyle mücadele için yasal olarak bağlayıcı önlemlerin benimsendiği Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2199 Sayılı Kararı’nın doğrudan ihlal edildiğinin altını çizmiş; Musul’da bulunan kültür mirasının tahrip edilmesine ilişkin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne toplantı düzenlemeleri için çağrıda bulunmuştur.
 
Başta UNESCO ve Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) olmak üzere birçok kurum ve kuruluş Musul Müzesi koleksiyonlarına yönelik saldırıyı kınamıştır.
 
Musul Müzesi koleksiyonlarına yönelik saldırı sadece Irak’a değil, aynı zamanda tüm insanlığın evrensel mirasına ve evrensel değerlerine yönelik bir kültür terörüdür. ICOMOS ICORP Türkiye olarak insanlık tarihine ve kollektif kültür hafızasına yönelik bu saldırıyı kınıyoruz.
Bize ulaşın
Bizi takip edin
Copyright © 2018 ICOMOS Türkiye. Tüm hakları saklıdır
Tel: + 90 212 293 13 00 / 2253
E-posta: icomos@icomos.org.tr