English   /   Türkçe
Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi Türkiye Milli Komitesi
International Council on Monuments and Sites
Güncel / Etkinlik
ANASAYFA
Etkinlik
ICOMOS'un 50.Yıl Etkinlikleri - Bursa

UNESCO’nun kültürel varlıklar için danışma kurumu olan “ICOMOS’un 50. Yılı Etkinlikleri” kapsamında da Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yurt dışından uzmanların da katıldığı “Dünya Mirası Olmak: Beklentiler ve Sorumluluklar Paneli” gerçekleştirilmiştir. Panel, 20 Haziran 2015 tarihinde Bursa Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi Hüdavendigar Salonu’nda saat 13:00’te açılış konuşmalarıyla başlayıp 13:30-17.00 saatleri arasında devam etmiştir.
Oturum Başkanlığı’nı Bursa Alan Başkanı Prof. Dr. Neslihan DOSTOĞLU’nun yaptığı panele Giora SOLAR (Restoratör Mimar - Şehir Plancısı) “ICOMOS’un Tarihi Gelişimi, UNESCO ve Dünya Miras Listesi ile İlişkileri” adlı bildirisi, Prof. Dr. Zeynep AHUNBAY, “Türkiye’nin Dünya Miras Alanlarında Yapılan Çalışmalardan Örnekler: Nemrut, İstanbul, Divriği, Edirne” adlı bildirisi, Dr. Alvaro Gomez-Ferrer BAYO (Mimar) “ICOMOS ve Dünya Miras Listesi: Tarihi Kentlerden Bazı Örnekler” adlı bildirisi, Prof.Dr. Füsun Alioğlu “Kültürel Miras: Özgünlük ve Bütünlük” adlı bildirisi, Prof. Dr. Neslihan DOSTOĞLU ise “Bursa’nın UNESCO Dünya Miras Listesi’ne Girişinin Birinci Yıldönümünde Sürecin Değerlendirilmesi” adlı bildirisiyle katılmıştır.
Panel sonrasında, saat 17:00:17:30 saatleri arasında Karagöz Müzesi’nden Osman Ezgi ve Ercan Aksakal’ın gerçekleştirdiği Dünya Mirası Bursa konulu “Patrimonito’nun Yolu” isimli Karagöz-Hacivat Gösterisi yapılmıştır. Ayrıca panel günü süresince Hüdavendigar Salonu fuaye alanında Bursa’nın Dünya Miras Alanları konulu “Geleneksel El Sanatları Sergisi” izlenimde olmuştur.  Sergide sanatçılar Arife AKTUĞ (Tezhip Sanatçısı, Nükhet POYRAZ (Çini Sanatçısı), Hatice YÜKSEL (Dokuma Sanatçısı), Ersut BİÇKİN (Hat-Kaligrafi Sanatçısı), Zeynep GÜLTEKİN (Ebru Sanatçısı), Mutlu ÇATALKAYA (Ebru Sanatçısı) ve Aylin ÖZKAN (Minyatür Sanatçısı)’ın eserleri yer almıştır.
Bize ulaşın
Bizi takip edin
Copyright © 2018 ICOMOS Türkiye. Tüm hakları saklıdır
Tel: + 90 212 293 13 00 / 2253
E-posta: icomos@icomos.org.tr