× HAKKINDA
ICOMOS Yönetim Üye ve Uzman Veritabanı 18 NİSAN Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü Linkler İletişim
KOMİTELER
Uluslararası Bilimsel Komiteler Uluslararası Komiteler Türkiye Üyelikleri Ulusal Bilimsel Komiteler
ETKİNLİKLER
Ulusal Etkinlikler Uluslararası Etkinlikler 18 Nisan Etkinlikler
DUYURULAR TÜZÜKLER
ICOMOS Tüzükleri Diğer Uluslararası Bildirgeler
BİLDİRGE VE RAPORLAR
Bildirgeler Raporlar
YAYINLAR DÜNYA MİRAS ALANLARI
Dünya Mirası Listesi'nde Türkiye Türkiye Dünya Mirası Geçici Listesi
Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi Türkiye Milli Komitesi
International Council on Monuments and Sites
Ana Sayfa > Etkinlikler > ICOMOS'un 50.Yıl Etkinlikleri (Mersin)
ULUSAL ETKİNLİKLER
ICOMOS'un 50.Yıl Etkinlikleri (Mersin)
Ulusal Etkinlik
Etkinlik Tarihi: 20 Nisan 2015 - 25 Nisan 2015
Mersin Toplantısı: Toplumsal Değer Olarak Kültür Mirası, 21 ve 26 Nisan 2015

Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi'nin (ICOMOS) kuruluşunun 50. yılı, Mersin’de, Mersin Üniversitesi Restorasyon ve Koruma Merkezi ile Mersin Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle ve ICOMOS Türkiye Milli Komitesi’nin katkılarıyla 21 ve 26 Nisan 2015 tarihlerinde iki farklı etkinlikle kutlandı.
Etkinliklerden ilki, Mersin Büyükşehir Kongre ve Sergi Sarayı’nda  Mersin Vali Yardımcısı Ali Katırcı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Haluk Tunçsu, MEÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, ICOMOS Türkiye Milli Komitesi üyesi Prof. Dr. Tamer Gök ve ICOMOS Türkiye Milli Komitesi üyesi ve 1999-2005 dönem Başkanı Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Müze Müdürleri, KUDEB temsilcileri, Mersin Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşti.
Protokolün açış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Tamer Gök; “Toplumsal Değer Olarak Kültür Mirası ve Çevre” konusunu,  güncel yaklaşımlar, ICOMOS 2014 Floransa Deklarasyonuna yaptığı göndermeler ve Mersin kentinden seçtiği görüntüler ile anlattı.
Mersin kentindeki kültür varlıklarının önemini vurgulamayı, toplumun çeşitli kesimlerinde bilinç ve farkındalık geliştirmeyi amaçlayan toplantının ana teması, konferans konuğu Prof. Dr. Zeynep Ahunbay  tarafından “Dünya Mirası ve ICOMOS’un Dünya Mirası Değerlendirme Kriterleri” başlığı altında sunuldu. Ahunbay konuşmasında, Mersin kenti sınırları içinde yer alan ve Dünya Mirası aday listesine girmiş olan varlıkların özgün niteliklerinin korunmasının öneminin yanı sıra diğer kriterleri ve Dünya Mirası kavramının önemini vurguladı.
Toplantı teması ile bağlantılı olarak düzenlenen ikinci etkinlik, Dünya Mirası aday listesinde yer alan Silifke Korykos Antik Kenti ve Kızkalesi ile Mut Alahan Manastırı’na düzenlenen geziydi. 26 Nisan Pazar günü gerçekleşen ve halkın katılımına açık olan geziye, Mersin Üniversitesi öğretim üyeleri, öğrencileri, Müze ve Belediye temsilcilerinin yanı sıra çeşitli yaş ve meslek gruplarından yaklaşık 70 kişi katıldı. Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü araştırma görevlisi Arkeolog Ulus Tepebaş, Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Şenel Yıldırım ve Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. İpek Durukan’ın rehberliğinde gerçekleşen ve konferans sırasında dile getirilen kavramların yerinde tartışılmasına olanak sağlayan etkinlik büyük beğeni topladı.
Mersinde etkinliklerin gerçekleştiği hafta boyunca ayrıca, Büyükşehir Belediyesine ait bilboarlarda Mersin’in dünya kültür mirası aday listesinde yer alan dört kültür varlığı; St. Paul Kilisesi, St. Paul Kuyusu ve Çevresi, Alahan Manastırı, Mamure Kalesi ve Korykos Antik Kenti’nin posterleri sergilendi. Etkinliğe ait haberlerin yerel ve bölgesel gazetelerde, Mersin Üniversitesi internet sayfasında yer alması sağlandı.
Copyright © 2018 ICOMOS Türkiye. Tüm hakları saklıdır
Adres
İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi
Taşkışla, Oda No:105, Harbiye
Şişli 34367 İstanbul TÜRKiYE
Eposta
icomosturkiye@gmail.com
icomos@icomos.org.tr
Telefon
+ 90 212 383 26 30