× HAKKINDA
ICOMOS Yönetim Üye ve Uzman Veritabanı 18 NİSAN Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü Linkler İletişim
KOMİTELER
Uluslararası Bilimsel Komiteler Uluslararası Komiteler Türkiye Üyelikleri Ulusal Bilimsel Komiteler
ETKİNLİKLER
Ulusal Etkinlikler Uluslararası Etkinlikler 18 Nisan Etkinlikler
DUYURULAR TÜZÜKLER
ICOMOS Tüzükleri Diğer Uluslararası Bildirgeler
BİLDİRGE VE RAPORLAR
Bildirgeler Raporlar
YAYINLAR DÜNYA MİRAS ALANLARI
Dünya Mirası Listesi'nde Türkiye Türkiye Dünya Mirası Geçici Listesi
Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi Türkiye Milli Komitesi
International Council on Monuments and Sites
Ana Sayfa > Etkinlikler > ICOMOS'un 50.Yıl Etkinlikleri (Bursa)
ULUSAL ETKİNLİKLER
ICOMOS'un 50.Yıl Etkinlikleri (Bursa)
Ulusal Etkinlik
Etkinlik Tarihi: 19 Haziran 2015 - 26 Haziran 2015
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile koordineli olarak Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan “Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğuşu” isimli “Adaylık Dosyası” kapsamındaki, Hanlar Bölgesi (Orhan Gazi Külliyesi ve Çevresi), Sultan Külliyeleri (Hüdavendigar, Yıldırım, Yeşil, Muradiye) ve Cumalıkızık Köyü alanları 22 Haziran 2014 tarihi itibariyle toplam 1007 dünya mirasının yer aldığı UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kabul edilmiştir.
Ulusal ve uluslararası çapta söz konusu Dünya Miras Alanlarımızın tanınırlığının sağlanması ve turizm potansiyelinin arttırılması amacıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 22 Haziran tarihi “UNESCO Dünya Mirası Bursa” günü olarak belirlenmiş olup her yıl bu tarihi kapsayacak günlerde etkinlikler düzenlenecektir. Bursa’nın Dünya Mirasıilan edilişinin 1. Yıldönümü münasebetiyle “22 Haziran UNESCO Dünya Mirası Bursa Günü” kapsamında 20-27 Haziran 2015 tarihleri arasında etkinlikler düzenlenmiştir.
UNESCO’nun kültürel varlıklar için danışma kurumu olan “ICOMOS’un 50. Yılı Etkinlikleri” kapsamında da Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yurt dışından uzmanların da katıldığı “Dünya Mirası Olmak: Beklentiler ve Sorumluluklar Paneli” gerçekleştirilmiştir. Panel, 20 Haziran 2015 tarihinde Bursa Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi Hüdavendigar Salonu’nda saat 13:00’te açılış konuşmalarıyla başlayıp 13:30-17.00 saatleri arasında devam etmiştir.
Oturum Başkanlığı’nı Bursa Alan Başkanı Prof. Dr. Neslihan DOSTOĞLU’nun yaptığı panele Giora SOLAR (Restoratör Mimar - Şehir Plancısı) “ICOMOS’un Tarihi Gelişimi, UNESCO ve Dünya Miras Listesi ile İlişkileri” adlı bildirisi, Prof. Dr. Zeynep AHUNBAY, “Türkiye’nin Dünya Miras Alanlarında Yapılan Çalışmalardan Örnekler: Nemrut, İstanbul, Divriği, Edirne” adlı bildirisi, Dr. Alvaro Gomez-Ferrer BAYO (Mimar) “ICOMOS ve Dünya Miras Listesi: Tarihi Kentlerden Bazı Örnekler” adlı bildirisi, Prof.Dr. Füsun Alioğlu “Kültürel Miras: Özgünlük ve Bütünlük” adlı bildirisi, Prof. Dr. Neslihan DOSTOĞLU ise “Bursa’nın UNESCO Dünya Miras Listesi’ne Girişinin Birinci Yıldönümünde Sürecin Değerlendirilmesi” adlı bildirisiyle katılmıştır.
Panel sonrasında, saat 17:00:17:30 saatleri arasında Karagöz Müzesi’nden Osman Ezgi ve Ercan Aksakal’ın gerçekleştirdiği Dünya Mirası Bursa konulu “Patrimonito’nun Yolu” isimli Karagöz-Hacivat Gösterisi yapılmıştır. Ayrıca panel günü süresince Hüdavendigar Salonu fuaye alanında Bursa’nın Dünya Miras Alanları konulu “Geleneksel El Sanatları Sergisi” izlenimde olmuştur.  Sergide sanatçılar Arife AKTUĞ (Tezhip Sanatçısı, Nükhet POYRAZ (Çini Sanatçısı), Hatice YÜKSEL (Dokuma Sanatçısı), Ersut BİÇKİN (Hat-Kaligrafi Sanatçısı), Zeynep GÜLTEKİN (Ebru Sanatçısı), Mutlu ÇATALKAYA (Ebru Sanatçısı) ve Aylin ÖZKAN (Minyatür Sanatçısı)’ın eserleri yer almıştır.
Copyright © 2018 ICOMOS Türkiye. Tüm hakları saklıdır
Adres
İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi
Taşkışla, Oda No:105, Harbiye
Şişli 34367 İstanbul TÜRKiYE
Eposta
icomosturkiye@gmail.com
icomos@icomos.org.tr
Telefon
+ 90 212 383 26 30