× HAKKINDA
ICOMOS Yönetim Üye ve Uzman Veritabanı 18 NİSAN Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü Linkler İletişim
KOMİTELER
Uluslararası Bilimsel Komiteler Uluslararası Komiteler Türkiye Üyelikleri Ulusal Bilimsel Komiteler
ETKİNLİKLER
Ulusal Etkinlikler Uluslararası Etkinlikler 18 Nisan Etkinlikler
DUYURULAR TÜZÜKLER
ICOMOS Tüzükleri Diğer Uluslararası Bildirgeler
BİLDİRGE VE RAPORLAR
Bildirgeler Raporlar
YAYINLAR DÜNYA MİRAS ALANLARI
Dünya Mirası Listesi'nde Türkiye Türkiye Dünya Mirası Geçici Listesi
Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi Türkiye Milli Komitesi
International Council on Monuments and Sites
Ana Sayfa > Duyurular
DUYURULAR
20.07.2015
Almanya’nın Bonn kentinde düzenlenen Dünya Miras Komitesi 39. Dönem Toplantısı'nda ‘Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’ ile ‘Efes Antik Kenti’ UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girdi.
UNESCO Dünya Miras Komitesi 40. Toplantısı'nın ise Temmuz 2016'da İstanbul'da yapılmasına karar verildi.
Detaylı bilgi için:
http://whc.unesco.org/en/list/1488
http://whc.unesco.org/en/list/1018 ve
http://basin.kulturturizm.gov.tr/TR,140816/dunya-miras-komitesinden-bir-guzel-haber-daha.html
Devamı
01.03.2015
İnsanoğlunun gün geçtikçe artan adaletsizliğinin etkisiyle, dehşete düşme sınırlarının ötesine geçildiği bir dönemde, öfke ve korku tanımlarına meydan okuyan çok daha acımasız ve sert bir olay gerçekleşti: IŞİD tarafından yakın zamanda yayınlanmış, zalim cinayetler gösterisinin sergilendiği videoları, şimdi de Irak’ın evrensel değerdeki kültür hazinelerinin nedensiz tahribatı izliyor.
Gayet açık ki, bu videoların arkasında planlanan amaç şudur: sonu gelmeyen ve giderek sertleşen yayınlarla dünyayı sarsmaya devam etmek. IŞİD’in insanlığa karşı artan suçlarını yayınlama amacına istemeyerek de olsa cesaret verme riskine rağmen, ICOMOS; bireyleri, toplulukları ve ortak kültür mirasımız ile hafızayı, keyfi ve gayri meşru yok etme tehlikesine, karşı sessiz bir tanık olarak kalamaz. Basit bir ifade ile kınamak nafile bir hale gelmiştir ve işlenen vahşetlerin şiddeti karşısında yetersizdir. Ortak görevimiz mevcut bütün yöntemlerle bu çılgınlığı durdurmaktır.
Bu nedenle, ICOMOS; UNESCO Genel Başkanı Irina Bokova’nın, vahşiliğin derinlerine doğru inen sarmalına bir uluslararası topluluğun son verebilmesi ümidi ile, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne acil toplantı çağrısını tümüyle desteklemektedir.
Devamı
01.03.2015
Irak’ın Musul kentinde yer alan Musul Müzesi ülkenin ikinci büyük müzesi olup, başta Akkadlar ve Asurlular Dönemi’ne ait olmak üzere Irak’ın birçok önemli kültür mirasına ev sahipliği yapmaktadır. Musul Müzesi 26 Şubat 2015 tarihinde hedef gözetilerek saldırıya uğramış; UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne 1985 yılında kaydedilen Hatra kentine ait büyük boyutlu heykellerin yanı sıra aralarında Nineveh Valiliği sit alanlarından da eserlerin yer aldığı birçok koleksiyon parçası saldırı sonucunda tahrip edilmiştir.

UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, kültür mirasının tahribi ve aynı zamanda bir çatışma anında kültürel, bilimsel ve dini öneme sahip eserlerin yasadışı ticaretiyle mücadele için yasal olarak bağlayıcı önlemlerin benimsendiği Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2199 Sayılı Kararı’nın doğrudan ihlal edildiğinin altını çizmiş; Musul’da bulunan kültür mirasının tahrip edilmesine ilişkin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne toplantı düzenlemeleri için çağrıda bulunmuştur.

Başta UNESCO ve Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) olmak üzere birçok kurum ve kuruluş Musul Müzesi koleksiyonlarına yönelik saldırıyı kınamıştır.

Musul Müzesi koleksiyonlarına yönelik saldırı sadece Irak’a değil, aynı zamanda tüm insanlığın evrensel mirasına ve evrensel değerlerine yönelik bir kültür terörüdür. ICOMOS ICORP Türkiye olarak insanlık tarihine ve kollektif kültür hafızasına yönelik bu saldırıyı kınıyoruz.
Devamı
01.02.2015
"Heritage - Restorasyon Arkeoloji Müzecilik Teknolojileri Fuarı - 2015", 5-7 Şubat 2015 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilecektir.

Fuar programı için: http://expoheritage.com/

Fuar kapsamında düzenlenen Konferans Programında; ICOMOS Türkiye Yönetim Kurulu üyeleri Can Binan ve Gülsün Tanyeli tarafından "Türkiye Mimari Mirası Koruma Bildirgesi"nin sunuşu yapılacaktır.

Kongre programı içinde ICOMOS, CIAV-Türkiye tarafından davet edilen ICOMOS CIAV Başkanı Norveç Milli Komite üyesi Gisle Jakhelln "Yöresel Mimariyi Korumak: Kuzey Norveç Örneği" başlıklı sunuşu ile yer alacaktır.

ICOMOS Türkiye Milli Komitesi davetlisi olarak Kongreye katılan ICOMOS Kanada Milli Komitesinde uzun yıllar görev yapan ve şu anda Montreal Kültürel Miras Vakfı Direktörü olan Dinu Bumbaru ise "Konservasyon Prensipleri ve Kanada Pratikleri-Montreal, Quebec Örneği" konulu konuşmasını yapacaktır.

Kongre Programı için: http://expoheritage.com/_images/content/files/program.pdf
Devamı
25.12.2014
ICOMOS-Türkiye üyemiz, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi emekli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Metin Ahunbay'ı kaybettiğimizi üzülerek bildiririz.

Sayın Zeynep Ahunbay başta olmak üzere ailesine, dostlarına, meslektaşlarına ve ICOMOS Türkiye camiasına başsağlığı diliyoruz.

Cenazesi 26 Aralık 2014 Cuma günü ikindi namazında Zincirlikuyu Cami'nden kaldırılacaktır.
Kendisini her zaman saygıyla hatırlayacağız.
Devamı
15.11.2014
ICOMOS 18. Genel Kurulu 9-15 Kasım 2014 tarihleri arasında İtalya'nın Floransa kentinde gerçekleşti.

Genel Kurul kapsamında, önümüzdeki dönemin ICOMOS Başkanı, Genel Sekreteri ve Saymanı, 5 Başkan Yardımcıları ile 12 üyeden oluşan Yönetim Kurulu yapılan seçim sonucu ile belirlenmiştir.

Ayrıca, ICOMOS Yönetmeliği ile Etik Yükümlülükler Belgesi de güncellenerek kabul edilmiştir. Onaylanan bu belgeler, ICOMOS Türkiye üyeleri tarafından Türkçe'ye çevrilerek paylaşılacaktır.

Ek olarak, 18 Nisan ICOMOS Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü 2015 ve 2016 yılları temaları, 2013 yılında Yönetim Kurulu ve Danışma Komitesi tarafından onaylanmıştır. Buna göre, 2015 yılının ICOMOS Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi’nin kuruluşunun 50. yılı olması nedeniyle, bu yılın 18 Nisan temasının “ICOMOS’un 50. Yıldönümü” olması ve bu vesile ile ICOMOS’un amaç ve eylemlerinin yaygınlaştırılmasına karar verilmiştir. 2016 yılı temasının ise, Olimpiyat Oyunları ile çakışması üzerinden antik çağlardan günümüze ifade ve uygulama çeşitlilikleri vurgulanarak, “Spor Mirası” olması kararlaştırılmıştır.
Devamı
Copyright © 2018 ICOMOS Türkiye. Tüm hakları saklıdır
Adres
İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi
Taşkışla, Oda No:105, Harbiye
Şişli 34367 İstanbul TÜRKiYE
Eposta
icomosturkiye@gmail.com
icomos@icomos.org.tr
Telefon
+ 90 212 383 26 30