English   /   Türkçe
Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi Türkiye Milli Komitesi
International Council on Monuments and Sites
Güncel / Duyuru
ANASAYFA
Duyuru
Mısır'daki Malawi Eski Eserler Müzesi'nin Yağmalanması

Mısır’ın başkenti Kahire’nin yaklaşık 300 km güneyindeki Al Minyâ kentinin Nil nehri kıyısında yer alan Malawi Eski Eserler Müzesi 14 Ağustos 2013 Çarşamba günü öğleden sonra saldırıya uğramıştır. Mısır Eski Eserler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, müzede 1000’den fazla eser yağma edilmiş, ağır ve taşınması zor olan heykel, mumya gibi pek çok eser tahrip edilmiş ve müzenin bir kısmı da yakılmıştır. Müzenin yağmalanması sırasında bilet satış görevlisinin de öldürüldüğü yine Mısır Eski Eserler Bakanlığı tarafından açıklanmıştır. Müzedeki yağmalamanın ardından, beş adet Mısır tipi lahit, iki adet mumya, 40 kadar eser ve binlerce kırık eser parçası kurtarılabilmiştir.
 
Turizm ve Eski Eserler Polis Birimi’yle işbirliği içinde çalışan müze personelinin, geri kalan eserleri korumak için gerekli önlemleri alma yönünde çalışmalarına devam ettiği bildirilmektedir. Nitekim yağmalanan eserlerin fotoğrafları, Mısır Mirasını Kurtarma Ekibi (The Egyptian Heritage Rescue Team) aracılığıyla Turizm ve Eski Eserler Polis Birimi tarafından yayınlanmış ve ilgili yerlere dağıtılmıştır. Mısır’lı bir grup arkeologdan oluşan Mısır Mirası Görev Gücü ise (The Egypt Heritage Task Force), eserlerin yasa dışı yollarla kazılması ve yağmalanmasını önlemek için sosyal medya aracılığıyla farkındalık yaratmaya devam etmektedir.
 
Malawi Eski Eserler Müzesi’nin yağmalanmasının ardından, UNECO, Blue Shield International ve ICCROM gibi organizasyonlar yağmalamayı kınayan açıklamalarda bulunmuştur. Yapılan açıklamalarda, 1970 tarihli UNESCO Kültür Varlıklarının Yasa Dışı İthal, İhraç ve Mülkiyet Transferinin Önlenmesi ve Yasaklanması İçin Alınacak Tedbirlerle İlgili Sözleşme hatırlatılarak, Malawi  Eski Eserler Müzesi’nden yağmalanan eserlerin dünya mirası olduğu ve söz konusu dünya mirasının korunması yönünde tüm dünya ülkelerinin, uluslararası ve bölgesel organizasyonların Mısır’la işbirliği içinde çalışmaları yönünde çağrıda bulunulmuştur.
 
Konuyla ilgili daha detaylı bilgi için;
Bize ulaşın
Bizi takip edin
Copyright © 2018 ICOMOS Türkiye. Tüm hakları saklıdır
Tel: + 90 212 293 13 00 / 2253
E-posta: icomos@icomos.org.tr