× HAKKINDA
ICOMOS Yönetim Üye ve Uzman Veritabanı 18 NİSAN Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü Linkler İletişim
KOMİTELER
Uluslararası Bilimsel Komiteler Uluslararası Komiteler Türkiye Üyelikleri Ulusal Bilimsel Komiteler
ETKİNLİKLER
Ulusal Etkinlikler Uluslararası Etkinlikler 18 Nisan Etkinlikler
DUYURULAR TÜZÜKLER
ICOMOS Tüzükleri Diğer Uluslararası Bildirgeler
BİLDİRGE VE RAPORLAR
Bildirgeler Raporlar
YAYINLAR DÜNYA MİRAS ALANLARI
Dünya Mirası Listesi'nde Türkiye Türkiye Dünya Mirası Geçici Listesi
Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi Türkiye Milli Komitesi
International Council on Monuments and Sites
Ana Sayfa > Duyurular > ICOMOS Türkiye Milli Komitesi olarak kültür varlıklarının ve kültürel çevrenin tüm insanlığın ortak mirası olduğunun altını çizerek toplumları birleştirici gücüyle esenlik ve barışın kaynağı olarak değerinin bilinmesi gerektiğini vurgularız.
DUYURULAR
ICOMOS Türkiye Milli Komitesi olarak kültür varlıklarının ve kültürel çevrenin tüm insanlığın ortak mirası olduğunun altını çizerek toplumları birleştirici gücüyle esenlik ve barışın kaynağı olarak değerinin bilinmesi gerektiğini vurgularız.
Duyuru Tarihi: 18.03.2022
Ukrayna’ya dair; ICOMOS Türkiye Milli Komitesi görüşü.
İstanbul, 18 Mart 2022

 
Ukrayna'da sürmekte olan çatışmaların kentlere ve sivil alanlara yayılmasıyla hayatını kaybeden; aileleri, evleri dağılan, ülkelerini terk etmeye zorlanan insanların durumunu üzüntüyle izliyor ve bu duruma neden olan tüm tarafları kınıyoruz.
 
İnsan hayatının her şeyden önde gelen değerinin bilincinde olarak, silahlı çatışmaların Kiev gibi Dünya Mirası olan bir kentte ve diğer yerlerde oldukça kırılgan olan kültürü ve kültürel mirası tehdit altında bırakmasından ve geri dönülmez biçimde tahrip etmesinden endişeliyiz.
 
“Kültürel miras alanında uluslararası bir kuruluş ve Dünya Mirası Sözleşmesi Danışma organı olarak ICOMOS, Kiev’in; Saint-Sophia Katedrali ve manastır yapıları, Kiev-Pechersk Lavra manastır yapı topluluğu ve Berestovo'daki Saviour Kilisesi gibi tümü 1972 Dünya Mirası Sözleşmesi kapsamında insanlığın mirası olarak kaydedilmiş eserlerin bulunduğu önemli bir tarihi merkeze sahip olduğunu hatırlatmaktadır. Dünya Mirası Alanlarının yanı sıra kentin tarihi merkezinde ve diğer yerlerde idari ve hükümet binalarının yakınında çok sayıda başka tarihi anıt, sit alanı ve müze vardır. Böylesine yoğun bir tarihi kentsel peyzajda herhangi bir bombardıman veya çatışma, yalnızca sivil nüfusa daha fazla ölüm ve acı getirmekle kalmayacak, aynı zamanda büyük olasılıkla bu önemli kültürel varlıklara onarılamaz büyük zararlar verecektir.”
“ICOMOS, kültürel mirasın uluslararası insani hukuk çerçevesinde özellikle Silahlı Çatışma Halinde Kültürel Varlıkların Korunmasına İlişkin 1954 Lahey Sözleşmesi ve Protokolleriyle ve Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunmasına İlişkin 2003 Sözleşmesiyle koruma altına alınmış olduğunu bildirmekte, 1972 Dünya Mirası Sözleşmesini imzalamış olan taraf devletlerin kültürel mirası tüm katmanları ve bileşenleriyle, her türlü zarar ve hasardan korumak için ellerinden gelen her şeyi yapmak üzere uluslararası topluma verdikleri ciddi taahhütler kapsamında mutlak görevleri olduğunu da hatırlatmaktadır.”
 
ICOMOS Türkiye Milli Komitesi olarak Ukrayna halkının yaşam ve kültürel haklarının gözetilerek çatışmaların bir an önce sonlandırılması için bütün sorumluları, uluslararası kültürel miras koruma camiasının uyarılarını dikkate almaya çağırırız. Ukrayna’da yaşamlarını ve kültürel mirası dolayısıyla geleceklerini korumak için çabalayan bütün meslektaşlarımızla dayanışma içinde olduğumuzu, bu yönde her türlü desteğe hazır olduğumuzu bildiririz.
 
Ne yazık ki dünyamızda başka coğrafyalarda da çatışmalar ve hak ihlalleri akıl almaz biçimde tekrarlanarak sürmekte. ICOMOS Türkiye Milli Komitesi olarak kültür varlıklarının ve kültürel çevrenin tüm insanlığın ortak mirası olduğunun altını çizerek toplumları birleştirici gücüyle esenlik ve barışın kaynağı olarak değerinin bilinmesi gerektiğini vurgularız. Ukrayna’da mutlak barış ortamının bir an önce sağlanmasını, bunun halen sürmekte olan benzer çatışma ortamlarına da örnek olmasını diler; evrensel barışın ancak insana, onun yarattığı kültür varlıklarına ve içinde var oldukları doğaya saygı ile kurulabileceğini belirtiriz.
Copyright © 2018 ICOMOS Türkiye. Tüm hakları saklıdır
Adres
İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi
Taşkışla, Oda No:105, Harbiye
Şişli 34367 İstanbul TÜRKiYE
Eposta
icomosturkiye@gmail.com
icomos@icomos.org.tr
Telefon
+ 90 212 383 26 30